Kategorie

Informacje

Producenci

Jaką kosiarkę automatyczną wybrać do swojego ogrodu - Co powinieneś wiedzieć przed zakupem!

Jaką kosiarkę automatyczną wybrać do swojego ogrodu - Co powinieneś wiedzieć przed zakupem!

Jaką kosiarkę automatyczną wybrać do swojego ogrodu - Co powinieneś wiedzieć przed zakupem!

Zanim Państwo przeczytają ten artykuł, zalecam zapoznać się z Naszym innym artykułem, który odbił się szerokim echem, gdzie opisujemy zasady działania kosiarki automatycznej.

Dlaczego i Czy Warto kupić robota koszącego / automatyczną kosiarkę?

https://www.niezawodniwzieleni.pl/blog/post/20_dlaczego-i-czy-warto-kupic-robota-koszacego-automatyczna-kosiarke.html


Kosiarki automatyczne, Roboty koszące, Inteligentne kosiarki, kosiarki bezprzewodowe. Określeń tych produktów jest wiele, i każde z nich jest prawidłowe. Tak naprawdę każdy kto chce kosiarkę automatyczną zadaje sobie pytania. Jaką kosiarkę automatyczną kupić ?.  Czy kosiarka - robot koszący skosi mój trawnik ? Inteligentna kosiarka, czy to jest produkt dla mnie? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w artykule poniżej. Zapraszam do przeczytania zarówno części dla nowych (przygotowanych do pracy z robotem kosiarką darni ) jak i starych typów trawnika ( w których nie ma nawet systemów nawadniających). Zacznijmy od najważniejszego pytania:

Czy robot koszący jest do każdego rodzaju ogrodu, trawnika?

Nie. Podstawowym problemem jest konieczność posiadania źródła zasilania ( prądu ) na ogrodzie lub w jego najbliższym otoczeniu ( dom, garaż , altana ). Ze względów bezpieczeństwa jest konieczne ograniczenie pola pracy autonomicznej kosiarki. Robi się to poprzez zainstalowanie przewodu ograniczającego lub nadajników ( w niedalekiej przyszłości - prototypy już działają ). Kosiarka bezprzewodowa potrzebuje tez miejsca w którym będzie mogła się sama naładować. Do tej czynności nie jest potrzebny człowiek. Potrzebny jest jednak prąd. Stąd roboty koszące muszą mieć dostęp do instalacji elektrycznej. 

Czy kosiarka automatyczna bezprzewodowa nada się do dużego ogrodu ?

Tak, większe kosiarki / drony koszące poradzą sobie z dużym ogrodem ( 5000 m2 ), czy nawet trawnikiem w lesie lub parku.

Mam niewielki trawnik , ale skomplikowany ( np: basen, piaskownica, trampolina, altana, grill, wąskie ścieżki ), czy robot kosiarka sobie poradzi ?

Oczywiście że tak.  Kosiarka automatycza musi być wyposażona w przewody doprowadzające i posiadać możliwość obsługi wąskich przejść.

Nie. Dotyczy tanich robotów marketowych, lub kosiarek z popularnych portali aukcyjnych. Tanie roboty (brak serwisu, słabe oprogramowanie, duża awaryjność, nie radzą sobie z wąskimi przejściami, niszczą trawnik)

{Poniżej popularny produkt marketowy}

Dlatego przed zakupem autonomicznej kosiarki polecam skorzystać z pomocy technika i umówić się z nim na swoim ogrodzie. Z pewnością łatwiej będzie rozwiać państwa wątpliwości i przedyskutować rozwiązania będąc na ogrodzie. Większość firm sprzedających i montujących kosiarki roboty bezprzewodowe oferuje taką możliwość.

Dlaczego?

Każdy ogród ma swój specyficzny wygląd trawnika. Obejrzałem do tej pory ogromną ilość trawników. Tych nowoczesnych przy których coraz częściej projektant zwraca uwagę na to, że trawnik w przyszłości może być utrzymywany przez inteligentną kosiarkę, oraz trawników starszej konstrukcji - które wymagają nieco zmian.

 

robot kosiarka husqvarna automower 315x niezawodniwzieleni nysa.jpg

Trawniki nowoczesne - nowo budowane ogrody/ domy

Najlepiej na etapie projektu należy poinformować projektanta o zamiarach zakupu w przyszłości kosiarki, która sama będzie kosić trawnik. Kolejnym krokiem powinno być wezwanie "Pasterza Robotów" (Instalator, Technik), który wyjaśni zasady działania poszczególnych dronów koszących. Wybierze odpowiednie miejsce na stację ładującą oraz wyceni koszty instalacji. Drugorzędną pozyc na którą należy zwrócić uwagę są wąskie przejazdy - powody główne są tak naprawdę dwa:

1. Jeżeli dwie duże połacie trawy będziemy mieli dzielone wąskim paskiem trawy należy pamiętać, że kosiarka będzie częściej wracać na małej szerokości. (ważne by kosiarka miała jak najwięcej metod powrotu do stacji ładującej).

2. Robot kosiarka ma swoją wielkość i może mieć problem z nawracaniem.

Obrzeża wokół trawnika - wygodnie jest je mieć gdyż pasterz robotów instalując kosiarkę zaprogramuje ją tak, aby kosiarka pozostawiała jak najmniej niedokoszonych krawędzi. Warto wezwać technika już na etapie budowy ogrodu by dopracować szczegóły instalacji i zainstalować niezbędne elementy - w przyszłości unikniemy dodatkowych kosztów instalacji.

Trawnik o starej konstrukcji - dużo przeszkód w obrębie trawnika na małej powierzchni.

Tutaj przed zakupem bezwzględnie należy wezwać kogoś kto się na tym zna. Najlepiej z wieloletnim doświadczeniem. Nagminne stało się już, że nasza firma poprawia, bądź buduje nową instalację pod inteligentną kosiarkę. Przy starym trawniku, wprowadza się sporo zmian, bądź kosi się tylko tą część, która się do tego nadaje. Nie ma takiego problemu którego nie jesteśmy w stanie rozwiązać, tylko czasem po prostu się to nie opłaca.

 

Czy duża ilość przeszkód(drzew, rabatek, trampoliny) w obrębie trawy i duża powierzchnia wyklucza zainstalowanie kosiarki?

Nie - lecz wymagany tu jest dron koszący, który poradzi sobie z trudnymi obszarami. Mamy idealny przykład zainstalowanego przez Nas modelu Husqvarna 450x który kosi 30 arów trawnika w którym znajduje się  około 100 drzew.

Czy stacja ładująca, baza musi być w obrębie trawnika?

Nie - renomowani producenci ( wybrane modele).

Tak - głównie marketowi dostawcy, czy z portali aukcyjnych.

 

Czy deszcz może uszkodzić mojego robota koszącego?


Nie - przodujący producenci nie boją się deszczu. U tańszych jest już trochę gorzej. (jednych i drugich i tak nie zalecam wkładać do wanny i myć wodą :) ).


Czy robota / kosiarkę można łatwo ukraść?


Tak - ale „życzę”powodzenia ze sprzedażą czy uruchomieniem takiego produktu na swoim ogrodzie. O podstawowych zabezpieczeniach typu pin, hasło to już chyba nie muszę wspominać. Główny producent kosiarek automatycznych Husqvarna posiada w swoich wybranych modelach oznaczonych symbolem "X" moduł GPS z kartą SIM która jest opłacona na dłuższy czas przez Naszą firmę. Co sprawia, że często jesteśmy wstanie odnaleźć maszynę nawet w lesie. Niektóre firmy oferują dodatkowo "Ubezpieczenie" na wypadek kradzieży drona koszącego. - Nasza firma również oferuje na wybrane modele. Należy pamiętać, że jeżeli kosiarka ma zdalne połączenie to trzeba zwrócić uwagę na jakiej ono zasadzie działa. Wi-Fi po kablu internetowym, GSM. Wiadomo GSM w połączeniu z GPS pozwoli nam zlokalizować urządzenie z dokładnością do 2 metrów.

 connect husqvarna.jpeg  

Inteligentna kosiarka? Czy to jest produkt dla mnie?

Po przeczytaniu całego artykułu już wiemy, że odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ale w większości przypadków odpowiedź brzmi TAK!

Jaką kosiarkę automatyczną kupić?

Dobrą, kupić raz i zapomnieć o problemach z koszeniem trawnika - Zawszę sugeruję kupować u kogoś kto się na tym Zna, ma przeszkoloną obsługę a co najważniejsze nie pozostawi Klienta samemu sobie. 

Czy potrzebny jest system nawadniający trawnik?

- Nie

Czy teren może być nierówny ?

- Teren może być nierówny, ważne by nie było dziur. 


SKLEP Z KOSIARKAMI AUTOMATYCZNYMI

Na koniec dodam trochę trochę samoreklamy. Nasza firma istnieje od 1994r,  jako jedni z pierwszych wprowadziliśmy profesjonalną instalacje kosiarek automatycznych. Jeżeli jesteś z województwa Opolskiego, oraz z graniczącymi z nim powiatami. Zadzwoń 885 775 444 / (77) 416 84 90 lub napisz info@niezawodniwzieleni.pl. Zachęcamy cię też do odwiedzenia naszych Sklepów - Serwisów w BRZEG - Pawłów ul. Krótka 3 | Nysa ul. Wyspiańskiego 1 | Prudnik Prężyńska 17 | Nie zapominając o naszym Punkcie Wystawowym w DomExpo - Opole ul. Kępska 8.

Jeżeli jednak jesteś z Polski i szukasz dobrego instalatora w swoim regionie Zadzwoń również postaramy się wspólnie znaleźć odpowiednią osobę która zna się na rzeczy. 885 775 444