Kategorie

Informacje

Producenci

Dlaczego i Czy Warto kupić robota koszącego / automatyczną kosiarkę?

Dlaczego i Czy Warto kupić robota koszącego / automatyczną kosiarkę?

Dlaczego i Czy Warto kupić robota koszącego / automatyczną kosiarkę?*

Zapraszam do lektury. Pisane będzie prostym językiem człowieka, który ukończył tylko szkołę średnią. Przepraszam za drobne błędy językowe bądź składniowe. Każdy kto ma choć jeden ar trawnika wie z czym się to wiąże. Koszenie – Przycinanie jak zwał tak zwał, dla jednych przyjemność po ciężkim tygodniu w biurze dla drugich udręka. Robot koszący raczej przeznaczony jest dla tych drugich chodź nie do końca. Sam jestem użytkownikiem automowera husqvarna AC 220, z kilku powodów:

BRAK CZASU

Gdy przychodzi sezon wiosenny/letni ogrom pracy związany z instalacją, sprzedażą czy konserwacją automatycznych kosiarek nieraz powoduje, że nie wracam na noc do domu ( "szewc bez butów chodzi " )  . A gdy przyjdzie sobotnie popołudnie to wolę rozpalić grilla i spędzić ten czas z rodziną jednocześnie słuchając w przydomowej altance jak sąsiedzi głośno walczą ze swoimi trawnikami :). Wszyscy dobrze wiemy, że skoszenie zwykłą kosiarką spalinową około 10 arów to z 2 godziny nie nasze. Jak ktoś ma tak jak ja 20 arów trawnika to może się tylko domyślić.... Pewnie część z czytających pomyśli tak. No durny, kupił by sobie traktorek ogrodowy i szybciej by skosił. Ale pamiętajcie jedno, to też wymaga od nas zaangażowania czasowego i finansowego(oleje, noże, filtry paliwa, czas, paski napędowe). Należy pamiętać, że wszyscy jesteśmy bardzo zabiegani, roboty koszące zdecydowanie są dla takich osób.


ŚLICZNY TRAWNIK - jak dywan...

trawa dywan.jpg

Trawa wygląda rewelacyjnie jak z obrazka, ale ważne jest parę rzeczy na które należy zwrócić uwagę. Trawnik nie może być jakiejś nietypowej dziwnej odmiany wschodnioaustralijskokambodzańskiej, bo to jest później nie tylko problem dla robota koszącego, ale również dla właściciela. Nietypową odmianę genetycznie modyfikowanej trawy naprawdę jest trudno pielęgnować. Ja osobiście na całe szczęście nie miałem styczności z taką odmianą, ale słyszałem będąc na targach ogrodniczych o dziwniej odmianie trawy – kupujcie normalną trawę. Odpowiedni dobór robota koszącego jest tutaj bardzo istotny, gdyż są różne typy urządzeń tnących. Czy to tarcze z małymi nożykami, czy stałe noże tnące tradycyjne, po kosiarki automatyczne zbierające trawę. Uważam że kosiarka która zbiera ścinki nie jest już automatyczna ponieważ trzeba ją ręcznie opróżniać. Ja polecam roboty z wysuwanymi nożykami tnącymi. Ten patent mają firmy, które mamy w swojej ofercie.

KONSERWACJA(dotyczy robotów automower Husqvarna)

Utrzymanie robota jest dość proste i wbrew pozorom dość przystępne cenowo. O ile sami nie uszkodzimy robota np. Wjedzie nam na niego Żona suvem (miałem taki przypadek), lub psiak znudzony brakiem właściciela przez cały dzień odgryzie koło kosiarki (również miałem taki przypadek :)). Właściciel takiej automatycznej kosiarki ogranicza się tylko do wymiany nożyków, bądź noża tnącego i ewentualnego przetarcia szczotką raz na 2 tygodnie.

SERWIS - naprawa, części zamienne...

W czasach gdzie jesteśmy zalewani tanią chińszczyzną nieraz bez gwarancji z podrobionymi certyfikatami bezpieczeństwa to obsługa sprzętu, czy to na gwarancji, czy pogwarancyjna ma ogromne znaczenie. To jest tylko urządzenie i też się może zepsuć. Istotne jest to, by kupować u sprawdzonych sprzedawców, którzy posiadają własny serwis oraz części zamienne. Od czasu kiedy istniejemy na rynku ( 1996r jedni z pierwszych dealerów Husqvarna polska), zawsze zapewniamy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny urządzeń które mamy w ofercie. Korzystamy z części oryginalnych, dostarczonych przez producenta. Wykonujemy też naprawy gwarancyjne, często odbierając uszkodzone urządzenie od klienta z ogródka.

Nie od parady naszą domeną jest:

Nie jesteśmy sklepem „ kup i spadaj”. Chcemy aby nasi klienci byli zadowoleni z zakupu maszyny w naszej firmie. W firmie gdzie od 25 lat sprzedajemy maszyny wraz z obsługą gwarancyjną i pogwarancyjną. Nasz klient jest tak samo ważny w naszym sklepie co swoim ogrodzie. To jest nasza misja którą z powodzeniem realizujemy od 25 lat.


BEZPIECZEŃSTWO(dotyczy robotów Husqvarna, Gardena)

Urządzenia te są bardzo bezpieczne,  posiadają szereg zabezpieczeń np. gdy podniesiemy robota natychmiast wyłączą się noże tnące. Nasze czworonogi potrafią się zainteresować czymś, czym nigdy się nie interesowały, czy to kanapą w domu czy robotem koszącym. Efekt końcowy może być taki sam... zniszczenie/uszkodzenie. Ze względu na zniszczoną kanapę, za bezpieczeństwo psiaka nie mogę ręczyć, to w przypadku robota jest inaczej. Gdy maszyna zostanie poturbowana, natychmiast włączy się alarm(mniejsze modele nie mają alarmu) i wyłączy się zespół roboczy. To często zmusza psa do zaprzestania działań ofensywnych. Z dziećmi jest bardzo podobnie. Ale mimo wszystko należy ciągle pamiętać, że to jest tylko kosiarka. Roboty wyposażone w tarczę tnącą, która zawiera małe nożyki w mojej ocenie są bezpieczniejsze. Gdy ręka jakimś cudem dostanie się pod urządzenie robocze(tarczę tnącą w 3 lub 4 małymi nożykami) w najgorszym wypadku zakończy się to rozciętą skórą i paroma szwami. Tego samego nie mogę zagwarantować w przypadku, gdy w zespole roboczym znajduje się stałe ostrze – nóż jak w konwencjonalnej kosiarce. - To jest tylko moja ocena, nie sprawdzałem tej mojej teorii, ale siła i masa robią swoje.

Brak pozostałości po ściętym trawniku (roboty z tarczą tnącą i małymi nożykami).

Każdy kto zbierał trawę wie, że gdzieś trzeba pozostałości wyrzucić. Nie każdy ma kompostownik, czasem firmy komunalne kręcą nosem przy odbieraniu odpadów tego typu. Przycinając regularnie małe przyrosty trawnika wspomagamy jego ukorzenienie, co za tym idzie, trawa jest bardziej gęsta. Trawnik nabiera pełniejszego koloru oraz żywszych barw.

Instalacja

aminstalacja4_1.jpgaminstalacja5_1.jpg

Większość maszyn dostępnych na rynku działa na zasadzie okablowania położonego na trawniku, bądź wkopaniu pod powierzchnie ziemi. Uważam że jest to najlepsza technologia z jaką mam styczność, prosta, sprawdzona, tania, niezawodna, bezpieczna i łatwa do naprawy. Kosiarka robot wykrywa niskie napięcie, które jest wysyłane przez stację ładującą ( tak zwaną bazę ). Cały obieg musi być zamknięty, czyli prawa i lewa strona przewodu niskiego napięcia musi być stale podłączona do bazy oraz posiadać zasilanie z sieci. W przypadku gdy zostanie uszkodzony przewód, prąd przestaje płynąć przez obieg i robot zatrzymuje się natychmiastowo.

zasada działania kosiarki automatycznej robota koszaczego.jpg

Prosta - Każdy Kowalski jest wstanie zamontować sobie taką kosiarkę na prostym ogródku. Aczkolwiek, jeżeli chce mieć spokój na przyszłość i wykonuje różne zabiegi na trawniku powinien pamiętać , że przy skomplikowanym trawniku lepiej jest wezwać technika. Specjalista ma większą wiedzę i doświadczenie w rozwiązywaniu problemów.
Sprawdzona - duża ilość liderów w produkcji robotów koszących wykorzystuje tą technologię, a jeszcze więcej producentów ją podrabia (no fakt nie zawsze udolnie ale jednak).
Tania - okablowanie wykorzystywane do instalacji nie jest najtańsze, ale na pewno tańsze od czujników oraz rejestratorów położenia urządzenia na ogrodzie.
Niezawodna - sama instalacja praktycznie się nie zużywa – pod warunkiem że zostały wykorzystane dobre materiały, a instalacja nie została wykonana po łepkach.
Bezpieczna - gdy tylko Stacja ładująca traci zasilanie, kosiarka natychmiast się zatrzymuje. Nie ma możliwości by pojechała samoczynnie do stawu czy w ukochane rabatki żony.
Łatwa do naprawy – kabel,
jeżeli uszkodzimy instalację np.sadząc drzewko, łatwo sami możemy naprawić taką usterkę. Instalator powinien przy sprzedaży wytłumaczyć jak łatwo naprawić instalację, oraz zostawić niezbędne złączki do naprawy, bez konieczności wzywania serwisu.

Poniżej jest w fajny sposób przedstawiony trawnik jak wygląda po koszeniu kosiarką konwencjonalną a jak robotem koszącym

W prosty sposób pokazuje nam nasz cykl koszenia. W przypadku koszenia przez nasz robot koszący, Kosiarka automatyczna wyjeżdzając regularnie dba nam o trawnik, który codziennie wygląda idealne.

Jeżeli chodź jeden z punktów powyżej kwalifikuje się do Waszych potrzeb to uważam, że kosiarka automatyczna jest dla Was. Osobiście gdy rozmawiam z klientem zawsze jedno z moim pierwszych pytań jakie pada w kierunku klienta jest następujące: „Czy lubi Pan/Pani Kosić?” oraz „Czy ma Pan/Pani Czas kosić?.


Opinie - Inne Roboty koszące a Kosiarki automatyczne Husqvarna automower.

rx12u-1.jpgL60_1.png


Przede wszystkim jest to moja opinia wynikająca z doświadczenia oraz posiadania takiej autonomicznej kosiarki. Można się z nią zgodzić, lub nie. Niektóre kosiarki marki Robomow oraz Ambrogio są wyposażone w stałe noże. Ma to swój plus. Kosiarka szybciej skosi trawnik (nie koniecznie dokładniej i lepiej), ale w mojej ocenie stały nóż jest również minusem, ze względów bezpieczeństwa. O czym pisałem wyżej. Natomiast roboty koszące Automowery Husqvarny oraz Gardena mają uchylne nożyki na tarczy tnącej.

To jest zaleta jak i pewien minus. Zaletą jest bezpieczeństwo i dokładność skoszonej trawy. Minusem na pewno jest czas, wykonuje to dłużej, ale zapewniam, że na efekt końcowy warto jest trochę poczekać. Po pierwsze trawnik wygląda rewelacyjnie. Po drugie, całkowicie odpada nam zbieranie pozostałości po koszeniu gdyż na bieżąco nasz robotyczny ogrodnik dba o trawnik.

Zaraz zaraz ale pewnie ktoś pomyśli jak? Co? Jak nic nie zostaje? - niemożliwe. Możliwe, każdy kto dba o swój trawnik wie, że zalecana jest wertykulacja jak i nawożenie oraz nawadnianie.Kiedyś opiszemy bardziej szczegółowo wertykulację, skaryfikację oraz aerację trawnika. Ja w domu mam trawnik, który chyba tylko raz w życiu przeszedł zabieg wertykulacji i też wygląda dobrze (nie licząc wykopanych dziur przez moje psy).

Zwierzęta

Zwierzęta zazwyczaj unikają kontaktu z kosiarką, jest dla nich obojętna. Warto na początku zwrócić uwagę na podejście czworonogów do robota kosiarki, każde zwierze reaguje inaczej.

Kradzież - automatycznej kosiarki (husqvarna automower)

aminstalacja8_1.jpgaminstalacja9_1.jpg

Sprawa jest prosta, jeżeli robot koszący zostanie skradziony, to bez wpisania pinu jest bezużyteczny. Autoryzowany serwis - a tylko taki ma dostęp do systemu, przed  próbą rozkodowania kosiarki zgłasza problem do centrali. Jeżeli dostaniemy informację że robot został skaradziony z innego ogrodu to szybko zostanie ustalony prawowity właściciel kosiarki. Ciekawiej jest wtedy, gdy robot jest wyposażony w niezależny moduł GPS z osobną kartą SIM, w Husqvarnie nazywa się to Automower® Connect. Pozwala nam to na wydawanie poleceń kosiarce i śledzenie z dokładnością do kliku metrów. Kosiarka w przypadku opuszczenia obszaru chronionego przechodzi w tryb kradzieży i wysyła bieżące współrzędne do właściciela. Dlaczego tylko te marki mamy w ofercie?

Proszę mi uwierzyć wielu producentów/importerów chciało z nami współpracować, ale przy takim doświadczeniu i zaawansowaniu naszej lokalnej firmy to my decydujemy z kim chcemy współpracować. Decyzję zawsze podejmujemy na podstawie kilku kryteriów.

- Cena,
- Jakość produktów
- Niezawodność
- Części zamienne – SERWIS
- Uznawanie Gwarancji na korzyść klienta

Dzięki tym zasadom możemy świadczyć naszym klientom usługi od 25 lat w kilku miastach.

Wady robota koszącego / kosiarki automatycznej

- czyszczenie od czasu do czasu

- czas koszenia, kupując robota koszącego należy pamiętać, że kupują Państwo skoszony trawnik, który wymaga by robot koszący często wyjeżdzał do pracy. Dopiero taka praca gwarantuje nam doskonały trawnik i znakomity efekt koszenia.

- wkurzony sąsiad (ty pijesz piwo, On kosi :) )

Zalety robota koszącego / kosiarki automatycznej

- automatyczny

- doskonały trawnik - pełniejszy kolor trawy

- zanik mchu. Kilkoro klientów zgłosiło nam, że mech u nich powoli zanika na trawniku gdzie do koszenia używano konwencjonalnej kosiarki a wymieniono ją na kosiarkę automatyczną automower

- nie trzeba wyrzucać pozostałości

- nie trzeba samemu kosić

- wkurzony sąsiad (ty pijesz piwo, On kosi :) )

Wady i Zalety ciężki temat bo są różni producenci z różnymi rozwiązaniami technologicznymi. Z istotniejszych rzeczy na które należy zwrócić uwagę to czy kosiarka posiada przewody doprowadzające. Ma to OGROMNE znaczenie przy dużych ogrodach. W przypadku gdy nie ma, a porusza się jedynie po przewodach które ograniczają jej pole pracy to po pewnym czasie zachodzi ryzyko powstawania kolein na trawniku. Może to stworzyć nieprzyjemny dla oka efekt wizualny. Tak samo ma bardzo duże znaczenie czy kosiarka robot potrafi sama rozwiązywać problemy. Tak trafiają się problemy na trawniku, np gdy natrafi na większą trawę czy potrafi skoncentrować swoje działania na tym obszarze.

Dlaczego napisałem ten krótki ale wyczerpujący artykuł? Bo wielu klientów zwróciło mi uwagę, że na spokojnie w domu chciało by się zapoznać z zasadami działania takiego robota koszącego. Kto choć trochę już zna temat kosiarki automatycznej wie, że informacje zawarte w tym artykule nie są wyssane z palca. Są prawdziwe i potwierdzone długoletnim doświadczeniem z zakładania takich robotów koszących, oraz posiadania takiej automatycznej kosiarki. Kolejnym powodem jest konkurencja która niszczy renomę automatycznej kosiarki - która nieraz nie jest automatyczna :( oraz trochę samo-reklamy. Spotykam wielu sprzedawców którzy TYLKO sprzedają roboty kosiarki, nie instalując ich. Proszę mi uwierzyć, że warto jest rozmawiać ze sprzedawcą który zainteresuje się ogrodem klienta, a nie tylko takim który da największy rabat i powie przysłowiowe "Kup i spadaj". Prawdziwy Dealer marki Husqvarna Przyjedzie na ogród zrobi projekt instalacji oraz wycenę kosztów, a przede wszystkim doradzi odpowiedniego robota, niekoniecznie najdroższego :) TYLKO ODPOWIEDNIEGO!

Artykuł jest interesujący? Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/niezawodniwzieleni/

lub też wybierz swojego robota koszączego na: https://www.niezawodniwzieleni.pl/54-kosiarki-automatyczne


Technicy z województwa opolskiego:

Opole, powiat Opolski oraz okolice: Magdalena - 604 823 523

Brzeg, powiat Brzeski oraz okolice: Sławek - (77) 416 84 90

Prudnik, Głubczyce, Głogówek, Korfantów, Głuchołazy, Biała powiat Prudnicki oraz okolice: Marcin - (77) 436 76 88

Nysa, Otmuchów, Paczków, Ziębice powiat Nyski oraz okolice: Jakub - (77) 433 40 50

Namysłów, Oława, Strzelin, Grodków, Krapkowice, Niemodlin, Czasem Wrocław i okolice :) : Sławomir - 885 775 444


* Cały artykuł jest prywatną opinią MOJĄ oraz użytkowników robotów koszących / automatycznych kosiarek z którymi rozmawiałem. Treść artykułu może zostać wykorzystywana ale musi zostać podane jej źródło tj. www.niezawodniwzieleni.pl

Leave a Reply